Aparaty ortodontyczne zakładane na stałe umożliwiają przywrócić naszym zębom prawidłowe ustawienie.

Naprawę zgryzu przeprowadza się w chwili obecnej w dość łatwy sposób, wykorzystując do tego różnorakie rodzaje aparatów ortodontycznych. Wyróżniamy pośród nich zarówno stałe i zdejmowane. Stałe są z pewnością dużo lepsze. Z aparatów zdejmowanych mogą zresztą skorzystać tylko maluchy, dlatego też osoba dorosła, która cierpi na krzywy zgryz, w tym samym momencie powinna patrzeć wyłącznie na ofertę aparatów stałych. Nawet ona została jednak w ostatnim czasie mocno rozbudowana.

Dziedzina ortodoncji poszła do przodu i dzięki temu oferuje ludziom różnorakie nowoczesne rozwiązania na naprawę zgryzu. Dzięki takim rozwiązaniom na pewno każdy z nas może zapewnić sobie piękny uśmiech. A ze nieładnym zgryzem na pewno trzeba zawalczyć. Nie jest on bowiem jedynie problemem estetycznym, ponieważ poza tym, że na pewno pogarsza nasz wygląd, to co najważniejsze destrukcyjnie wpływa na stan naszych zębów, powodując ich osłabienie i z tego powodu często stają się podstawą licznych innych zaburzeń zdrowotnych.

Aparaty stałe pozwalają przywrócić naszym zębom prawidłowe ustawienie i w taki oto sposób korygują nasz zgryz. Budowa aparatu stałego za każdym razem będzie składać się z podobnych elementów, czyli przede wszystkim z zaczepów oraz niewielkich pierścieni, których rodzaje dostosowywane są poprzez specjalistę do zębów pacjenta. Przytwierdza się je później do uzębienia na stałe. Pierścienie są swego rodzaju stelażem, gdyż to właśnie one mocowane są do trzonowców i dzięki temu uniemożliwiają aparatowi samodzielne przesuwanie się. W tego rodzaju aparatach zasadniczą funkcję odgrywają też zamki. Dawniej stałe aparaty ortodontyczne produkowano tylko i wyłącznie z metalu, zaś dzisiaj właściwie każdy pacjent ma do swobodnego wyboru zamki wykonywane z zupełnie innych, zazwyczaj dużo lepiej prezentujących się tworzyw, czyli głównie z ceramiki. Niektóre aparaty są nawet niewidoczne na uzębieniu. Wytwarza się je z przezroczystych drobnych elementów ceramicznych, których z daleka faktycznie nie da się dojrzeć. To, jaki ostatecznie rozmiar będą mieć zamki, zależy też na pewno od wielkości zębów pacjenta.

Na dzień obecny jednakże właściwie każdy nowoczesny aparat ortodontyczny jest tak eleganckim towarem, iż nikt nie powinien wykazywać żadnych obaw przed założeniem takiego urządzenia. Niektórzy mówią, iż ma on wyjątkowy urok. Czasami potrafi być nawet stylowym dodatkiem oraz ciekawym uzupełnieniem wyglądu. Znakomita większość osób zwraca szczególną uwagę na zła reprezentatywność zgryzu, lecz znacznie istotniejsze jest to, iż złe ustawienie naszych zębów może prowadzić do wielu innych dolegliwości oraz problemów ze zdrowiem.

W pewnych przypadkach krzywy zgryz bywa źródłem powtarzających się bólów głowy. Często ma może również prowadzić do paradontozy lub nawet kruszenia się zębów. A dlaczego mamy się męczyć, gdy wszystkie te kłopoty mamy możliwość z łatwością rozwiązać? W tym celu wystarczy podjąć decyzję o założeniu aparatu ortodontycznego.

Autor: Aparaty stałe Katowice